Podcast: Våra växthus
Vi har pratat om det många gånger och nu gör vi slag i saken. Det är dags att nörda ner oss ordentligt i det som kanske är våra allra viktigaste odlingsplatser: växthusen.

Den här veckan bjuder vi på en lång genomgång om våra växthus; hur de ser ut, hur de fungerar, hur och vad vi odlar där. Det är så kul med växthus! Skaffa ett, säger vi! Vi har helt olika favoritgrönsaker i växthusen och använder dem på väldigt skilda sätt. Hoppas det kan inspirera.
I nästa avsnitt kommer vi att svara på lyssnarfrågor, så passa på att ställa alla frågor du vill här under bland kommentarerna.
På bloggen finns det mycket skrivet om mina tunnelväxthus. Du kan läsa om
- hur du väljer läge
- om plasten ska vara på eller av under vintern
- hur du bygger ut ditt tunnelväxthus
- hur du fäster tunnelväxthuset
- billigt eller dyrt tunnelväxthus
Och vill du läsa ALLT om hur jag odlar i tunnlarna så kan du gå in på kategorin Tunnelväxthus. Där finns en del! Jag håller också på att skriva en längre artikel om min sommarodling i växthusen. Den kommer finnas öppen för alla medlemmar eller kan köpas som enskild artikel. Läs om hur du blir medlem här.

Två odlare emellan – Bäckmo & Wätterbäck är vår podcast som kommer med nytt avsnitt varje vecka. Två odlare emellan görs av Sara Bäckmo, Johannes Wätterbäck och Therese Lundén. Hör alla tidigare avsnitt på Spotify, Libsyn eller andra appar för podcasts.
Vill du komma i kontakt med mig angående annonsering i podden skickas förfrågningar till marknad@sarabackmo.se.
Läs mer om Sara Bäckmo – Skillnadens Trädgård
Läs mer om Johannes Wätterbäck – Farbror Grön
Läs mer om Två odlare emellan – Bäckmo & Wätterbäck
/Sara Bäckmo
17. juli 2018
Hej!
Lika härligt avsnitt som vanligt, ni är så otroligt inspirerande båda 2.
Jag tänkte på det där med storlek på växthus, att man aldrig ångrar ett för stort och det är verkligen sant.
Tack vare dig Sara satsade jag stort och har numera ett tunnelväxthus på 105 kvm och odlar i det för andra året i rad, och i år tänker jag tom: ett dubbelt så stort skulle inte ha skadat 😉
Kramar och tack för att ni är ni
Åhhhhhhh! Vad avundsjuk jag blir på 105 kvm!! Lyckost =)
Lyllos mig som har den bästa av inspiratörer, utan dig hade det aldrig blivit ett så stort tunnelväxthus 🙂
[…] Våra växthus Vattenbrist och ovanpåkompost Frågor och svar april Tomatblast och vinterstrategi Vackra minnen och annorlunda grödor […]