Nytt poddavsnitt med Börje Remstam
Anledingen till att jag täckodlar var att jag behövde ett lättarbetat sätt att sköta min odling. Jag hämtade inspiration från Börje Remstam. Möt honom här!

Börje och Margaretha Remstam på en av favoritbänkarna i trädgården, vid dammen. Brädan i mitten på bänken är till för att ställa fika på. Fiffigt!
Nu är det äntligen dags att låta dig höra om mitt besök i täckodlarmästaren Börje Remstams trädgård utanför Eskilstuna. Jag besökte honom i augusti, då min vän Friederike och jag gjorde en liten roadtrip. Börje har varit min odlar-idol sedan jag skapade min köksträdgård 2011. Det här har varit mitt önskebesök ända sedan dess och jag är så, så, så glad över att äntligen ha fått se hans fantastiska trädgård i verkligheten. Scrolla ner och ta del av fler bilder och videos från Börje Remstams trädgård.
Det här avsnittet av Skillnadens sponsras av Gardena. Kika här för att läsa mer om deras fuktslangar.
Börje Remstam är inte aktiv på sociala medier, men du kan nå honom genom kontaktuppgifter på hans hemsida. Kanske vill du boka ett trädgårdsbesök, en föreläsning eller köpa hans bok om täckodling? Boken heter Min dröm om lustgården och finns att beställa på hemsidan.
Börje Remstams hemsida
Börje är också ordförande i Förbundet organisk biologisk odling, en förening jag själv stödjer som medlem. Jag tycker mycket om filosofin som föreningen driver om hur vi kan odla hälsosam och frisk jord och har stor behållning av den fina tidskriften Odlaren som föreningen ger ut. På föreningens hemsida finns otroligt mycket kunskap att ta del av.

I en upphöjd bänk odlar Börje brytbönor. Bekväm arbetshöjd och fritt från sniglar.

Här är Börjes upphöjda bänkar för bladgrönsaker och blandade grönsaker; bönor och morötter bland annat. Praktiskt för en mer bekväm arbetshöjd men också för att det är svårare för sniglarna att leta sig dit.

Här växer sallat i en gammal kontorsmöbel, på bekväm höjd och fritt från sniglar.

I Börjes trädgård växer perenner och grönsaker om varandra i en imponerande höjd.

Den här imponerande perennrabatten är helt fantastisk med sin höjd och sin färgprakt. Allt växer så bra i Börjes trädgård, som alltså inte gödslas med annat än växtmaterial och hushållskompost.

I Börjes trädgård är inte perenner och grönsaker uppdelade, de växer sida vid sida. Många gånger kantar perennerna grönsaksodlingen.

Börje berättar om sitt sätt att odla, som också innebär att han har mycket tid att bara vara i trädgårde, och njuta av det han åstadkommit. En sund tanke som vi alla kanske borde anamma lite mer.

Här odlas purjolök i ett täcke av halm, med självsådda ringblommor runtomkring.

Efter år av täckodling är myllan lik kaffesump i strukturen, som den blir när halm komposterats på plats i landet.

Här kikar vi på Börjes imponerande gurkväxter och som odlas tillsammans med kardvädd och en hel del andra växter i den frodiga köksträdgården.

Med växternas höjd som omger en känner man sig som en lilleputt i Börjes trädgård. Han har massor av knep och trix i sin odling som han gärna delar med sig av.
Här hittar du Skillnadens podd
Glöm inte att lämna en kommentar och/eller ett betyg på podden i din app, då blir jag superglad!
Min podd heter alltså Skillnadens av Sara Bäckmo. Du kan höra den via appar för poddar, som i iTunes och Acast till exempel. Du kan också lyssna här:
Om du vill ha lite extra så har jag också en engelsk podd, som en liten utmaning till mig själv. Den hittar du på iTunes och här:
Poddarna har inga egna hemsidor eller undersidor här på bloggen, men du når dem genom blogginlägg för varje nytt avsnitt. Välkommen att höra av dig om du har frågor eller kommentarer. Tack för att du lyssnar!
/Sara Bäckmo
Så härligt! Jag besökte Börje på en ”öppen trädgård ” för många år sedan, långt innan jag upptäckte täckodling. Jag förstod inte då, varken täckodlingens nytta eller vad biokol var som han visade. Skulle vara trevligt med ett nytt besök med helt andra ögon.
Börje Remstam kommer med säkerhet att medverka vid Tusen Trädgårdar, 28 juni 2020. Han brukar alltid hålla sin trädgård öppen under Tusen Trädgårdar.
På Studiefrämjandet i Eskilstuna arrangerar vi dessutom en täckodlingscirkel med Börje som ledare i vår. Kursstart: 7 mars. Läs mer på http://www.studieframjandet.se/sormland
Väldigt intressant poddavsnitt. Dock kände jag en viss förvirring efter Börjes förklaring av hans sätt att anlägga stora odlingsytor, hur han gjorde gångar han inte gick på, hur han flyttade mull eller hur det nu var. Känner mig lite dum men hoppas att fler skulle uppskatta en schematisk beskrivning av detta!
Tack för ditt viktiga arbete Sara.
Erika
Å den här podden är så fin!!
Jag blir precis som du säger väldigt berörd, men inte bara av Börje utan av din inramning av denna.
Jag älskar att berätta historian bakom växten mm men alltså... finner inte ord.
Har lyssnat på denna flera gånger & blir lika berörd av din väldigt hängivna & mjuka beröring av det han berättar. Tack Sara för en återigen fin stund med er.